O včely pečuji s láskou a dělá mi radost, že lidem mohu nabídnout kvalitní včelí med z podhůří Orlických hor. Včelí med vytáčím přímo z plástů pomocí nerezového medometu. Následně nechám med vyčeřit, což znamená, že na povrch vyplavou vzduchové bublinky, pylová zrnka a zbylé částečky vosku. Po vyčeření plním med přímo do sklenic určené zákazníkům. Med ve sklenicích postupně krystalizuje. Med, který přirozeně zkrystalizoval si nejlépe uchovává cenné látky, především aktivitu enzymů. 

Květový med vzniká zahuštěním nektarů z květů rostlin. Je obvykle světlé barvy, snadno stravitelný díky vyššímu obsahu glukózy (jednoduchých cukrů). Obsahuje pylová zrna rostlin, která obohacují med o významné přírodní složky, minerální látky, rostlinné hormony, éterické oleje a další. Požívání malého množství pylu v potravě udržuje v dobré kondici náš imunitní systém a podle názoru lékařů přispívá k prevenci i léčení pylových alergií. V porovnání s medovicovým medem rychleji krystalizuje.

Medovicový med je tvořen z látky zvané medovice, která se vyskytuje na listech a jehličí stromů. Medovicový med se proto také někdy označuje jako med lesní. Medovice není produktem stromů, ale hmyzu, který se živí jeho šťávami. Ten pak přebytečné látky vylučuje zpět na listy či jehličí stromu, a právě to je ona medovice. Medovicový med obsahuje oligosacharidy (složitější cukry), ale zato v něm najdeme více minerálů. Je tmavší barvy. Chuť je ostřejší a výraznější. V porovnání s květovým medem pomaleji krystalizuje.

Smíšený med je s podílem nektaru i medovice v různém poměru. Smíšené medy v sobě kombinují přednosti nektarových i medovicových medů. Jejich barva a chuť není tak výrazná jako u medu medovicového, ale na oplátku obsahují pylová zrna většiny pozdě kvetoucích listnatých stromů. Ty mohou medu dodat specifickou chuť. V našich podmínkách má nejčastěji lehkou vůni po nektaru lipových květů, s podílem lipové medovice. Tento med je jeden z našich nejkvalitnějších medů.

Pastový med (šlehaný med) je vyráběn z květových medů. Po vytočení z plástů se med několik dnů po sobě mechanicky šetrně promíchává, až do doby, kdy získá krémovou konzistenci. Takovýto med se mnohem lépe zpracovává (např. maže na chléb). Má jemnější a vyrovnanější chuť a již nekrystalizuje.

Trvanlivost medu se odvíjí od podmínek jeho skladování. Při dobrém skladování (18°C-25°C) se trvanlivost medu uvádí 3 roky, při skladování při teplotě 15°C dokonce 4,5 roku. 

Krystalizace medu je přirozená vlastnost a je známkou jeho pravosti. Zkrystalizovaný med je možné šetrně ztekutit tak, že sklenici s medem zahříváme ve vodní lázni při teplotě do 42°C.

med A ZDRAVÍ

„Příroda je dobrá matka, která dává na každý neduh lék, jen je třeba jej znát, získat jej a vhodně využít. Tím můžeme přispět k vylepšení a udržení zdraví, které je nakonec největším darem přírody.“  Bohuslav Handl

Med přispívá ke zdárnému vývoji dětí. Zvyšuje přirozenou odolnost organizmu, ovlivňuje krevní oběh a posiluje nervovou soustavu. Má protizánětlivé účinky a je vhodný k natírání ran pro rychlejší zhojení. 

© Copyright Medová stezka